Ana Sayfa YAŞAMHobi Yeni Başlayacaklar İçin Sulu Boya Teknikleri

Yeni Başlayacaklar İçin Sulu Boya Teknikleri

tarafından nasılyapsam
Yeni Başlayacaklar İçin Suluboya Teknikleri

Her insanın, yaptığı işin yanı sıra mutlaka bir hobisi olmalı. Çünkü hobilerimiz, bizleri stresten arındıran, kafa dağıtmamızı ve mutlu olmamızı sağlayan bir çeşit kaçış noktasıdır. Bu ister örgü örmek, ahşap boyamak, kanaviçe yapmak olsun hiç fark etmez. Size kendinizi iyi hissettirecek hobinizi henüz bulamadıysanız da, belki bu yazımız size bir fikir verir. Renklerin büyülü dünyasında kaybolmak, belki de sizin aradığınız şeydir. Yeni başlayacaklar için sulu boya teknikleri yazımızda en temel bilgileri ele aldık.

Sulu boya, su ile inceltilip seyreltilebilen bir boya çeşiti olduğundan dolayı sulu boya olarak adlandırılmaktadır. 

Fırçalar

Sulu boyaya yeni başlayanlar için sentetik fırçalar önerilmektedir. Çünkü gerçek kıldan yapılma fırçalar çok pahalı ve pratik yapma açısından sentetik olanlar şimdilik yeterli.

  • 1 adet ince detay fırçası
  • 1 adet orta boy kesik uçlu bir fırça
  • 1 adet büyük boy yuvarlak uçlu fırça
Sulu boya fırça örnekleri

Fırçada dikkat edilecek hususlar : Fırçanın çok sert olmaması (yumuşak yapıda olması), boyama işlemi sonrası eski şekline dönebiliyor olması, fırçanın yan kıllarının serpilip kırılmaması. (“Hangi marka kullanalım?” derseniz, en alttaki videoda daha detaylı marka isimleri mevcut)

Fırçanın yan kılları esnek ve serpilip kırılmıyor.

Boyalar

  • Tüp Boyalar : Daha üst düzeyde sulu boya yapan kişiler için idealdir. Çünkü kullanacağınız renkleri kendiniz elde ediyorsunuz.
  • Palet Boyalar : Yeni başlayacaklar için palet boya, daha yerinde bir karar olacaktır. Daha kaliteli sulu boya görünümleri elde etmek için 100-150 tl fiyat aralığının altına çok inmemek gerekir. 10-15 tl ye de sulu boya alabilirsiniz; fakat pigment açısından istediğiniz renkleri elde edemeyebilirsiniz. (Marka tavsiyesi : 12’lik Winsor & Newton Cotman serisi )
Palet Boya

Kağıtlar

Suluboya yaparken önemsenmesi gereken detaylardan birisi de kağıt seçimidir. Peki kağıt seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Gramajı : Kağıdın kalınlığını gösterir. Yeni başlayanlar için 140 gram kağıt idealdir.
Kağıdın gramaj bilgisinin yer aldığı bölüm

Ayrıca 4 kenarı da yapışkanlı kağıt tercih etmenizde fayda var. Bu özellik, kağıdınıza su değdiğinde buruşup kalkmasını engellemektedir. Çok fazla su kullandığınızda, kağıtta buruşma ve toplanma olacaktır. 300 gr ise daha kalın bir kağıttır. Aslında, hangi kağıdı kullanacağınızı zamanla deneme yanılma yöntemiyle de bulacaksınızdır.

Yapışkanlı olması gereken kenar kısımları
  • Neyden Yapıldığı (Kağıdın İçeriği) : %100 pamuk ve asitsiz kağıtlarda daha yüksek kalite sonuçlar alınabilmektedir. Fakat fiyatları pahalı olduğundan yeni başlayacakların bununla başlamasına gerek yoktur. Daha uygun fiyatlı kağıtlar kullanılabilir.
  • Nasıl Yapıldığı : Sıcak baskılanmış ve soğuk baskılanmış kağıtlar olarak 2’ye ayrılır. Bunların aralarında yalnızca doku farkı vardır.
Sıcak Basılmış / Soğuk Basılmış Kağıt
  1. Soğuk baskılanmış kağıtlar : Daha dokulu kağıtlardır. Boya uyguladığınızda kontrol etmesi, sıcak basılmış kağıtlara göre çok daha kolaydır. Yeni başlayanlar için daha uygundur. (Canson XLarge markası yeni başlayacaklar için idealdir.)
  2. Sıcak baskılanmış kağıtlar : Bu kağıtlara boyayı sürdüğünüzde, boya daha fazla yayılmaktadır. Kontrol etmesi zordur.

Peki Sulu Boyada Nasıl Pratik Yapılır?

Tıpkı ilkokulda alfabeyi öğrenirken defalarca harfleri yazdığınız gibi, fırçaya elinizi alıştırmanız gerekir. Bol bol düz çizgi, kalın çizgi, yuvarlaklar, zigzaglar çizerek pratik yapın.

Sulu Boya pratikleri

Fırçanızı kullanırken kesinlikle çok bastırmamaya özen gösterin. Hem fırça hem de kağıdınız zarar görür.

Ton açma denemeleri yapın. Boyanın içine ne kadar çok su koyarsanız rengi o kadar açılır. Ne kadar az su koyarsanız da o kadar koyu bir tonda kalır. Aşağıdaki şekilde ton deneme egzersizi yapabilirsiniz.

Sulu Boya Ton Açma Pratikleri

Boyadığınız alan henüz kurumadan bir başka boyayı sürmeyin. Renkler birbirine karışacaktır. Bu da en sık yapılan hatalardan. Böyle bir hataya düşecek olursanız da, yanınızda bulundurduğunuz peçete ile tampon yaparak yayılan boyayı alabilirsiniz.

Sulu Boya Teknikleri

Düz Boya Tekniği

Tüm kağıt ıslatılır ve aşağıdaki şekilde tutularak boyama yapılır. Püf noktası : Fırça hep aynı yönde yatay hareket ettirilir ve böylece fırça izi oluşmaz.

Boyama öncesi ıslatılan kağıt
Yatay şekilde hep aynı yönde gerçekleşen düz boyama tekniği

Giderek Açılan Tekniği

Yeni başlayacaklar için sulu boya tekniklerinden bir diğeri de giderek açılan tekniğidir. Boyayı fırçanıza alarak düz boya tekniğindeki gibi boyama yapıyorsunuz. Tek fark, boyama işlemini, yeni boya almadan bitiriyorsunuz. Böylece, koyudan açığa bir görüntü ortaya çıkıyor.

Giderek Açılan Tekniği örneği

Islak Üstüne Islak Tekniği

Kağıdınıza öncelikle bir taban rengi uygulayarak, taban rengi ıslak haldeyken; daha sonra başka renk boya/boyalarla ıslak üstüne ıslak tekniğini uygulayabilirsiniz.

Islak üstüne ıslak tekniği örneği

Kuru Üstüne Islak Tekniği

Kağıdınıza taban rengi uyguladıktan sonra kurumasını bekliyorsunuz. Daha sonra diğer boyaları ıslak olarak uyguluyorsunuz. Daha keskin geçişler, köşeli boyamalar yapmak istediğinizde, boyalar birbirine karışmasın istiyorsanız kullanacağınız teknik bu olmalı.

Kuru Üstüne Islak Tekniği

Yazımızı, aşağıdaki videodaki bilgilerden faydalanarak oluşturduk. Yeni başlayacaklar için suluboya tekniklerini açıklayıcı ve detaylı bir şekilde ele almaya çalıştık. Sulu boya teknikleri ile ilgili hobi kategorisindeki yazılarımız devam edecektir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Bırakın