Ana Sayfa SAĞLIKHastalıklar & Tedavileri Koronavirüsten Etkili Şekilde Korunma Yöntemleri

Koronavirüsten Etkili Şekilde Korunma Yöntemleri

tarafından nasılyapsam
koronavirüsten nasıl korunuruz

Koronavirüs hastalığı (COVID-19), daha önceden insanlarda görülmemiş yeni bir virüsün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüs, yoğun şekilde öksürük, yüksek ateş ve daha ağır vakalarda ise zatürre gibi belirtilerle solunumu etkileyerek akciğer tahribatına neden olmaktadır. Peki, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten nasıl korunuruz? Bu yazımızda, koronavirüsten korunmak konusunu detaylıca ele aldık.

Öncelikle kısaca koronavirüsün bulaşma yollarına göz atmakta fayda var. Koronavirüs, hasta kişilerin öksürük ve hapşırmasıyla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer insanların ağız, burun ve gözlerine teması neticesinde veyahut damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze dokunulmasıyla bulaşabilmektedir.

1- Mümkünse evde kalın.

Herhangi bir hastalığınız ve belirtiniz olmasa da, diğer insanları ailenizdeki bireyleri korumak için evde kalın. Diğer insanlar ilişkinizi fiziksel olarak sınırlamak kendinizi korumak için iyi bir yoldur.

hayat eve sığar
Hayat eve sığar

2- Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın veya en az % 60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı ya da kolonya kullanın.

Virüs içeren mukus ve tükürük salgıları, sıklıkla dokunduğumuz yüzeylerden ellerimize bulaştığı için ellerimizin hijyenine dikkat etmek koronavirüsten korunmak adına oldukça etkili bir yöntemdir.

“Eldiven giymeye gerek yoktur. Yanınızda biraz kolonya taşıyın, bir şeye dokunduktan hemen sonra el hijyeninizi sık sık koruyun, bu en önemli şey. Eldiven kullanımını bize bırakın.”

Prof. Dr. Yeşim Taşova

3- Sosyal mesafeyi uygulama

Bu sıkıntılı süreçte ne yazık ki çok sevdiğimiz tokalaşma, sarılma, öpüşme gibi alışkanlıkları bir kenara bırakın. Yiyecek, mutfak eşyaları, tuvalet ve el-yüz havlularını ortak kullanmamaya çalışın. Darılma gücenme olmasın, hepimizin iyiliği için bir süre böyle olmalıyız.

Sosyal mesafenizi, bireylerle aranızda 1 mt. olacak şekilde yapabilirsiniz.

4- Kalabalık ortamlardan uzak durun

Sosyal mesafeyi korumanın imkansızlaştığı kalabalık, dar alanlarda bulunmamaya çalışın. Bu da koronavirüsten korunmak adına atabileceğiniz önemli adımlardandır.

Pandemi zamanlarında, kalabalık ortamlar her zaman yüksek risk demektir.

5- Ellerinizle yüzünüze dokunmamaya çalışın.

Farkında olmadan, ellerinizi kirli, virüslü bir yerlere dokunmuş olabilirsiniz. Bu yüzden elinizi burnunuza, gözünüze ya da ağzınıza götürmemeye özen gösterin.

6- Hasta ya da semptomları olan kişilerle yakın temas kurmaktan kaçının.

7- Dışarıya çıkmak durumunda kalırsanız, virüslerden koruyucu maskenizi takmayı unutmayın.

8- Sıkça dokunduğunuz yüzeyleri dezenfekte edin.

Özellikle suyla seyreltilmiş çamaşır suyu ve sirke ile kapı kolları, kapılar, kumanda, bilgisayar klavye ve mouse, tablet, telefon gibi sıkça dokunulan yüzeyleri günlük temizleyebilirsiniz.

Sirke ve seyreltilmiş çamaşır suyu her zaman iyi bir fikirdir.

9- Öksürmek durumunda kaldığınızda veya hapşırdığınızda ağız ve burnunuzu dirseğinizin iç kısmı veya bir mendille kapatın. Kullandığınız mendili çöpe atın. Öksürdüğünüz, hapşırdığınız kıyafetinizi de en az 60° ısıda yıkayın.

10- Bulunduğunuz alanları sıklıkla havalandırın.

11- Dünya Sağlık Örgütü’ne göre: çiğ veya az pişmiş et ya da hayvan organlarını yemekten kaçının. Yakın zamanda yeni koronavirüs vakası olan yerlerde canlı pazarları ziyaret edecekseniz, canlı hayvanlarla temas etmiş olabilecekleri yüzeylere dokunmaktan sakının.

12- Sağlıklı ve dengeli beslenin.

Beslenme programınıza bolca yeşillik, ev yapımı yoğurt, kefir vb.. organik yiyecekleri daha çok dahil edin.

“Öncelik vücut direnci. Spor ve hareket. Sonrası beslenme. Özellikle meyve sebzeler ile daha spesifik şeyler, mesela sarımsak, yoğurt, kefir, yeşil çay vb. Sonrası ise besin takviyeleri. Özellikle C vitamini, çinko, beta glukanlar (1.3 ve 1.6) ve kara mürver ekstresi.  Meyve sebzeler ve takviyeler eğer kendinize de dikkat ederseniz bu günleri atlatmanızı sağlayabilir. Çünkü bağışıklık sistemini çok dirençli hale getiriyorlar. “

Prof. Dr. Mehmet Öz

13- Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun.

Fiziksel sağlığınızın yanında, zihinsel sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekir. Çok fazla stresli ve panik olmak, bağışıklık sisteminizi olumsuz yönde etkileyebilir. COVID-19 hakkında aşırı kaygılanıyorsanız, sinirlerinizi sakinleştirmek için bir psikoterapistten de destek alabilirsiniz.

14- Kronik bir rahatsızlığınız varsa ve ciddi hastalık riskiniz daha yüksekse, kendinizi korumanın diğer yolları hakkında mutlaka doktorunuza danışın.

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsle ilgili güncel bilgileri için tıklayın.

“Bu, ertelemiş olabileceğiniz tüm sağlık alışkanlıklarına odaklanma zamanıdır”

Dr. Moorcroft

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Bırakın