Ana Sayfa TEKNOLOJİNasıl Çalışır? Holografi Nasıl Çalışır?

Holografi Nasıl Çalışır?

tarafından nasılyapsam
holografi nasıl çalışır

Son zamanlarda giderek popüler hale gelen hologram kavramı, yalnızca 3 boyutlu bir kaydetme tekniği olarak bilinmemelidir. Sanayi alanında, laboratuvarlarda, mühendislikte, reklamcılıkta, iletişim alanında ve daha çok çeşitli alanlarda kullanım olanağı mevcuttur. Peki hologram tam olarak nedir? Holografi nasıl çalışır?

Holografinin, lazer ışınlarından faydalanarak yapılan bir çeşit 3 boyutlu görüntü / resim elde etme işlemi olduğunu söyleyebiliriz. Hologram, bir cisimden yansımakta olan dalgaya ait tüm bilgiyi, hem faz hem de genlik değerlerini kaydetmektedir. Bu işlem esnasında, cismin optik olarak meydana getirilmiş görüntüsünün yerine, cisim dalgasının kendi kaydedilmektedir. Bu kayıt, uygun biçimde yeniden aydınlatıldığı anda orijinal cisim dalgası yeniden elde edilerek 3 boyutlu bir görüntü meydana getirilir. Kısacası 3 boyutlu görsel bilgi lazer teknolojisi sayesinde kaydedilip depolanıyor ve hareket efekti kazandırılarak çok boyutlu ortama aktarılıyor. Böylece hologram ortaya çıkıyor.

Holografik teknolojinin gösterimi
Holografik teknolojinin gösterimi

Hologram, kimya, fizik, mühendislik, basım gibi çok çeşitli kavramın hepsini birden içinde barındırdığından; karmaşık ve gelişmiş bir üründür. Gözlerinizin görebildiği her şeyi canlandırabilmektedir.

Holografi çoğunlukla dijital depolama ve güvenlik cihazlarında kullanılmaktadır. Üstünde herhangi bir tahrifat ya da değişiklik yapmak için uygun olmadığından; kredi kartları, banknotlar, kimlik belgeleri ve çeklerde güvenlik aracı olarak tercih edilmektedir.

Detaylı dosyayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

Almanya menşeili Roncalli Sirki, hayvan istismarına son vererek, gösterilerinde canlı hayvanlar yerine 3 boyutlu hologram kullanıyor.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Bırakın