Ana Sayfa SAĞLIKBeslenme Hemoroid (Basur) Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Hemoroid (Basur) Hastaları Nasıl Beslenmeli?

tarafından nasılyapsam
hemoroid hastaları nasıl beslenmeli

Genellikle, son yıllardaki beslenme alışkanlıklarından dolayı görülme sıklığı oldukça fazlalaşan hemoroid, şiddetli ıkınma ile birlikte makat bölgesinde, zamanla sarkan memeler oluşmasıyla seyreden ağrılı bir hastalıktır. Çoğunlukla kabızlık neticesinde ortaya çıkar ve şiddetlenir. İleri aşamalarında kanamalara ve dayanılmaz ağrılara neden olmaktadır. Fakat, çeşitli cerrahi müdahaleler ve sağlıklı bir beslenme planıyla bu rahatsızlıktan kurtulabiliriz ya da şikayetleri en aza indirebiliriz. Peki hemoroid hastaları nasıl beslenmeli?

Hemoroid (basur) hastalığında, ileri boyutlara gelmesini önleme amacıyla hemoroid diyeti yapmak çok önemlidir. Bireyin, yaşam kalitesini düşüren hemoroidi önlemek için sağlıklı ve doğru bir beslenme planı yapmak gerekmektedir. Bu hastaların, dışkılamayı rahatça gerçekleştirmesi için dışkı gevşetici ilaç kullanmak yerine bolca sıvı alıp, bol lifli ve doğal bir beslenme şekli tercih etmesi mühimdir.

Tüketilmesi Önerilen Besinler

Kepekli veya Tahıllı Gıdalar

Daha doğal olan tam buğday unu ve kepekli un ürünlerini tüketmek sindirime büyük yarar sağlamaktadır. Bunların yanı sıra yulaf, çavdar, kepek ekmeği, buğday kepeğinin de tüketilmesi önerilir.

kepekli veya tahıllı gıdalar

Sebzeler

Mümkünse her gün tüketilmelidir. Sebzeler, bağırsağın rahatça çalışmasını sağlamakla birlikte kabızlığı engeller. Ispanak, brokoli, kereviz, lahana, karnıbahar, enginar, pırasa, bürüksel lahanası, bamya, bezelye gibi besinlerin aşırıya kaçmadan tüketilmesi önerilir. Sebzeler, hemoroidin iyileşme sürecinde de yardımcı olup; kabızlığı önleyerek hastalığın tekrarlamasını da engellemektedir.

Meyveler

Meyveleri, kabuğunu soymadan tüketmek, sebze gibi bağırsakta posa bıraktığından; bağırsağın düzenli ve rahat çalışmasını sağlamakta; kabızlığı da engellemektedir. Elma, üzüm, armut, incir, kayısı, şeftali gibi meyvelerin kurutulmuş olarak veya komposto şeklinde de tüketilmesi tavsiye edilir. Vücut direncini arttırmak açısından da sebze ve meyvelerin önemi oldukça fazladır.

Baklagiller

Lif ve bitkisel protein yönünden oldukça zengin bir besin grubu olan baklagiller, hemoroid rahatsızlığını önlemekte çok faydalıdır. Bulgur, mercimek, nohut, bakla ve kuru fasulye gibi besinler önerilir.

baklagiller

Kuruyemişler

Sağlıklı doymuş yağ içerdiğinden fındık, ceviz ve bademin gün içinde tüketilmesi önerilir.

kuruyemiş

Sarımsak

Doğal antibiyotik deposu olan sarımsağın düzenli olarak tüketilmesi birçok rahatsızlıkta olduğu gibi hemoroid rahatsızlığında da önerilmektedir.

sarımsak

Su

Tüm bunların yanında günde en az 2-2,5 lt su içilmeli ve bol sıvı alınmalıdır. Yeterli ve düzenli su tüketimi, bağırsakların sağlıklı olarak faaliyet göstermesine, öte yandan tuvalet esnasında dışkının daha yumuşak olmasını sağlar.

su

Kayısı

Kabızlık tedavisinde kayısıyı ayrı bir başlıkta inceleyebiliriz. Diğer meyvelerden farklı olarak, kayısı bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı çözen mucizevi, şifa dolu bir besindir. Kayısıyı her ne şekilde (taze, kuru, komposto, kayısı suyu) olursa olsun günlük olarak tüketmeyi unutmamalı. İçerdiği zengin lifler sayesinde dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı önler.

kayısı

Tüketilmemesi Gereken Besinler

Acı, Ekşi & Baharatlı Gıdalar

Fazla baharatlı ve acı besinler tüketmek, makatta yanma hissiyle beraber tuvalette kalma süresini uzatmaktadır. Dışkılama sırasında zorlanma ve sürenin uzaması da hemoroid oluşumuna sebep olurken; makat bölgesinde kanama, yanma hissi ve kaşıntı gibi şikayetlere de davetiye çıkarabilir.

Asit İçeriği Yüksek Gıdalar

Patlıcan, domates, turşu gibi asit içeriği oldukça yüksek gıdalar, makat bölgesinde tahrişlere neden olabileceğinden, problem yaşamamak adına fazla tüketilmesinden sakınılmalıdır.

asit içeriği yüksek gıdalar
  • Aşırı alkol tüketimi
  • Mayalı yiyecekler, içecekler
  • Fast-food tarzı yiyecekler
  • Rafine gıdalar (hazır gıdalar), fermente ürünler
  • Kabızlığa neden olan muz, patates gibi gıdaların aşırı tüketiminden kaçınılmalı. 
  • Tuzu çok fazla tüketmek
  • Kahve, kola, çay gibi kafein içeren içecekler ve alkollü içeceklerden kaçınılmalı
  • Yoğurt ve süt ürünleri fazla tüketildiğinde makat bölgesinde kaşıntıya neden olmaktadır.

Hemoroid hastaları şunu bilmeliler ki: bu hastalık ile beslenme alışkanlıkları arasında doğrudan bir ilişki vardır. Yediğimiz içtiğimiz gıdaların vücudumuzdaki etkileri, yarar ve zararlarının farkında olmak, yalnızca hemoroid (basur) değil birçok hastalığın da önüne geçmede yardımcı olacaktır. Protein, karbonhidrat ve vitamin vb. besin öğelerini eşit düzeyde tüketerek; bilinçli davranıp vücudumuzu sağlıklı besleyerek, yaşam kalitemizi arttırabiliriz.

Tarih kitaplarında yer alan bir anekdot da Napolyon Bonapart’la ilgilidir. Tarihçilere göre Napolyon, son derece ağrılı bir akut hemoroid atağı geçirmesi sebebiyle Waterloo Savaşı’nda ordusunun başına geçememiş, savaş İngiliz Amiral Nelson’un zaferi ile sonlanmıştır. Bu yenilginin Napolyon’un ve Fransa’nın kaderinde ne denli önemli rol oynadığı bilinen bir gerçektir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Bırakın