Ana Sayfa TEKNOLOJİBilgisayar Font (Yazı Tipi) Yükleme Nasıl Yapılır?

Font (Yazı Tipi) Yükleme Nasıl Yapılır?

tarafından nasılyapsam
font yükleme nasıl yapılır

Bilgisayarlarımızda bulunan hali hazırda yazı tiplerine yenilerini eklemek oldukça kolay bir işlem. Farklı ve size hitap eden birçok yeni fontu, web sitelerinden indirerek kullanıma başlayabilirsiniz. Peki font yükleme nasıl yapılır?

Öncelikle aşağıdaki font sitelerini inceleyerek, beğendiğiniz ve indirmek isteyebileceğiniz yazı tipi ya da tiplerini bulmakla işe başlayabilirsiniz. Bu yazmış olduğumuz font sitelerinde çok fazla font seçeneği imkanı var. Binlerce font seçeneğinden mutlaka istediğiniz şekilde bir yazı tipi bulabilirsiniz.

Aşağıdaki örnek resimlerde görüldüğü üzere, download veya indirme yazan kısımlara tıklayarak indirme işlemini gerçekleştiriyoruz. Biz, dafont ve fonttr üzerinden örnekledik.


Fonttr sayfası
Dafont sayfası

Seçmiş olduğunuz yazı tipini bilgisayarınıza indirdikten sonra, indirilen dosyanın bulunduğu klasörü açıyorsunuz. Bu genellikle bir zip dosyası oluyor. Açılan dosya aşağıdaki şekilde görünüyor. Bu dosyadan TTF uzantılı (yeşil okla gösterdiğimiz) dosyayı “kopyala” diyoruz.

Aşağıdaki sıralamayı uygulayarak, yazı tipleri klasörüne ulaşıyoruz. Kopyala dediğimiz ttf uzantılı dosyayı yazı tipleri klasörünün içine yapıştır diyoruz. İşte, “yazı tipi yükleme nasıl yapılır?” sorusunun cevabı böylece netliğe kavuşuyor.

Denetim Masası  >  Görünüm  >  Yazı Tipleri

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Bırakın