Ana Sayfa YAŞAMPratik Bilgiler Alerjisi Olanlar İçin Temizleme İpuçları

Alerjisi Olanlar İçin Temizleme İpuçları

tarafından nasılyapsam
Alerjisi Olanlar İçin Temizleme İpuçları

Siz ya da yaşadığınız evde herhangi biri, mevsimsel olarak alerjilerden veya astımdan muzdarip iseniz; alerjenleri gidermek için doğru bir şekilde temizleyerek yok etmenin çeşitli yolları vardır. Alerjenler, alerjik reaksiyona sebep olan herhangi bir madde olabilmektedir. Genellikle ev alerjenleri toz akarları, polen, evcil hayvan kepeği ve küflerdir. Alerjisi olanlar için temizleme ipuçlarından bu yazımızda bahsettik.

Evinizde haftalık düzenli olarak temizlik yapmak, oldukça önemlidir. Temizleme işlemi -bir süredir yapılmadıysa- toz ve diğer alerjenler yoğunlaşıp alerji semptomlarını tetikleyebilmektedir. Şayet temizlik uzunca bir zaman ihmal edilirse, koruyucu maske takmak iyi olacaktır. Alerjenleri yakalamak ve de alerjik reaksiyonlara neden olabilecek kimyasallara maruz kalmayı önlemek için uygun araçları ve temizlik ürünlerini kullanmak gerekecektir.


Alerjen Azaltma için En İyi Temizlik Araçları

 • Vakum: Süpürgenizdeki ince partikül hepa filtre vakumu ile havayı virüs, ev tozu akarları, solunabilir toz, duman ve polen partiküllerden temizleyebilirsiniz.
 • Kumaş Alerjen Dezenfektanı Vakum: Bu vakumlar, toz akarları ve bakterileri yok etmek için ultraviyole ışık ve daha sonra, mikropların kumaş yüzeylerinden % 99,9’unu ortadan kaldırmak için çift filtreleme sistemi kullanmaktadır.
 • Mikrofiber Temizlik Bezleri: Bu bezler, tozu pamuk ya da kağıt havlulardan daha iyi çekmektedir. Kullanım öncesi, bezleri ve hafifçe nemlendirmek yeterlidir.
 • Koruyucu Maskeve Eldivenler: Tek kullanımlık veya yıkanabilir maskeleri tercih edebilirsiniz. Cilt tahrişini önlemek için lateks eldivenler yerine pamuk astarlı lastik eldiven seçebilirsiniz.
 • Çamaşır Ürünleri: Kokusuz, boyasız deterjanları ve diğer leke çıkarma ürünlerini seçebilirsiniz. Boya içerikli ürünler cilt tahrişine neden olmaktadır.

Alerjen Azaltma için En İyi Temizlik Ürünleri

Maalesef, bazı temizlik ürünlerinin içeriği cilt açısından hem tehlikeli olup hem de tahriş edicidir. Hatta, alerjenlerle aynı semptomlara da neden olabilmektedirler. Ürün seçiminde, mümkünse en az kimyasal içeren temizlik ürünlerine yönelmekte fayda var. Aşağıdakileri içeren ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var:

 • Amonyak
 • D-limonen
 • Formaldehit
 • Sodyum hipoklorit
 • Sodyum lauril sülfat

Yapılan çalışmalar, bu kimyasalların genel olarak tahriş edici olduğu yönündedir. Bir temizlik veya çamaşır ürünü alırken ilk olarak içerik etiketlerini okumak gerekmektedir.

Kokusuz, parfüm içermeyen temizleyiciler de cilt tahrişini önlemek için doğru seçim olacaktır. Temizlik için damıtılmış beyaz sirke, kabartma tozu ve de limon suyu gibi doğal ürünlerden de yararlanılabilir.

Tüm Evdeki Alerjenleri Azaltın

 1. İç sıcaklığı ve nemi kontrol edin. Ortamdaki nem seviyesini koruyarak, toz akarlarıyla ısı ve nem gibi küf sporlarının büyümesini azaltabilirsiniz.
 2. Merkezi ısıtma, soğutma sistemlerinde ve klimalarda küçük partikül filtreleri kullanın. Filtreleri aylık olarak değiştirip temizleyin.
 3. Böcek ve fare gibi canlıları kontrol edin. Bunların eve girebileceği, barınabileceği çatlakları kapatın.
 4. Yaşam alanlarındaki dağınıklığı ve toz yakalayıcıları temizleyin.
 5. Ev içinde hiçbir alanda sigara içilmesine müsaade etmeyin.
 6. Evcil hayvanları olabildiğince dışarıda tutmaya çalışın. Kapalı alanda yaşayan evcil hayvanları ve yataklarını haftada bir (en az)  yıkayın.

Yatak odası

Çok sayıda yumuşak, toz tutucu yüzeyle çevrili yatak odalarımızda fazlasıyla zaman geçirmemiz sebebiyle, her şeyi haftada 1 temizlemek mühimdir.

Öncelikle yatak ve yatak takımları ile başlayın. Tablolar, dekoratif eşyalar, yastık ve battaniyeler haftada en az 1 defa sıcak suda yıkanmalıdır. Alerjiniz varsa, yatak takımını asla kurumaya asmayın . Dış mekan polenleri çarşaflara gelmektedir. Yıkanabilir yatak örtüleri veya nevresimler seçin ve toz akarlarına dayanıklı kılıflarda yastıklar, şilteler ve kutu yaylar seçin. Yastıklar düzenli olarak temizlenmelidir.

Yatak odasını her hafta, üst kısımlardan başlayıp aşağı doğru temizleyin. Aydınlatma ürünlerinde ve perdelerde özellikle çok fazla toz biriktiğinden bunların temizliği ekstra önemlidir. Yatak ve mobilyaların altındaki boşlukları içeren zemini vakumlayın. En az alerjen için, duvardan duvara halıları, bol yünlü halıları odadan çıkarın ve yıkanabilir, anti alerjen alan halıları kullanın.

Evcil hayvanları yatak odasından ve yataktan uzak tutmak, alerjenleri en aza indirmek için en iyisidir.

Alerjenlerin giysilerden bulaşmasını en aza indirmek için dolap kapaklarını kapalı tutun. Kullanılmayan giyim eşyaları için kolay temizlenebilen kapalı plastik kutular kullanabilirsiniz.

Banyo

Banyolardaki en tehlikeli alerjenler küflerdir. Klor gelişimini, klorlu ağartıcı, hidrojen peroksit veya ticari bir küf temizleyici ile durdurabilir ve bitirebilirsiniz. Bu tip kimyasalların kullanım talimatlarını her zaman dikkatli bir şekilde okuyun ve ASLA farklı kimyasalları birbirine karıştırmayın.

Küf oluşumlarını dezenfekte ederken, lastik eldiven giyerek ve alanı iyice havalandırarak işe başlayabilirsiniz. Etkilenen alanları ovmak için sert bir fırça kullanın. Dar köşeler için, kağıt havluları çamaşır suyu / su çözeltisine bulayıp 10-15 dakika alanda bırakın ve sonra fırçalayıp durulayın. 

İlave küf oluşumunu önlemek için banyo veya duş alırken bir egzoz fanı takıp kullanabilirsiniz. Ortamın çok nemlenmesine engel olacaktır. Her kullanım sonrası küvet / duş kabinini bir bezle kurulayın. Küvet, duş başlığı ,lavabo ve tuvalet armatürlerinden sızıntı olup olmadığını sık sık kontrol edin ve hemen onarın.

Banyoda küf oluşumunu önlemek için halı, banyo paspasları ve duş perdelerini sıkça yıkayın.

Yaşam alanları

Tıpkı bir yatak odasında olduğu gibi, toz ve alerjenlerin nemli bir paspas veya vakumla yakalanması, aşağı doğru akması için odanın üst kısmından temizliğe başlayın.

Toz tavan vantilatörleri, aydınlatma armatürleri, stor perdeler, tül perdeler tozu çokça barındıran yerlerdir. Bunları el aletlerini kullanarak yıkayın veya vakumlayın. Pencere pervazlarını veya herhangi bir yatay yüzeyi dezenfekte etmeyi unutmayın. 

Mobilyaları silin. Son olarak, halı veya nemli paspas zeminlerini vakumlayın. Yıkanabilecek ince halılarınızı yıkayın.

Yaşam alanları en az haftada 1 temizlenmelidir ve ev alerjenlerini yakalamak için halıyı her gün vakumlamak en iyi çözümdür.

Yaşam alanlarınızda bitkileriniz varsa, nemli toprakta yetişebilecek doğal kalıpları içermeye yardımcı olmak için toprağı dekoratif kayalar veya mermerler ile kaplayabilirsiniz. Yapay bitkilerin ise haftalık olarak tozları alınıp mümkünse yıkanması gerekir.

Kimyasal oda spreyleri yerine, narenciye (portakal, limon vb..) kabukları, tarçın ve hindistan cevizi gibi baharatlar kaynatarak evinizin kokusunu doğal yöntemlerle tazeleyebilirsiniz.

Mutfak

Mutfak, küf gelişimi ve böcek dışkıları için en önemli alanlardandır. Küf ve küf oluşumunu önlemek için, nemi azaltmak üzere havalandırılmış bir egzoz fanı kullanabilirsiniz. Lavabo, buzdolabı ve derin dondurucuda düzenli olarak sızıntı olup olmadığını kontrol edip hemen onarın.

Haftalık olarak, buzdolabını temizleyip küflü veya eski yiyecekleri atın. Zeminleri paspaslayın ve atma halılarınızı yıkayın.

Tezgahları günlük olarak temizleyin. Bulaşıkları her yemek sonrası bekletmeden ya elde ya da bulaşık makinesinde yıkamak gerekmektedir. Bekledikçe bakteri üretmektedir.  Tüm yiyecekler kapalı kaplarda saklanmalıdır. Çöpler, böceklerin ve bakterilerin en sevdiği yerlerden olduğu için, sık ​​sık boşaltılmalıdır.

Yılda en az dört defa, dolapları ve çekmeceleri boşaltıp kırıntıları, tozları temizleyin.

Giriş ve Depolama Alanları

Evinizdeki alerjenleri azaltmanın iyi bir yöntemi, içeri girmelerini önlemektir. En az haftada 1 defa, polenleri süpürerek veya temizleyerek dış giriş yollarını temizleyin . Eve ayakkabılarla girilmesine müsade etmeyin. Polenleri uzak tutmak için dış giysilerinizi yatak odaları yerine başka bir alanında tutun.

Çamaşır yıkadığınız yerde, küf oluşumunu önlemek için sık sık yıkama kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Kurutucu kullanıyorsanız, her kurutma sonrası tiftik filtresini temizleyin ve ardından çöp kutusunu boşaltın. En az 3 ayda bir, dış kurutucu havalandırmasının temiz ve doğru şekilde çalıştığından emin olun. 

Bodrumlar ve evin depolama bölümleri nemli ve tozlu olabilir. Burada tuttuğunuz maddeler ya da eşyalar için kapaklı plastik kutular kullanabilirsiniz. Böylece toz ve küf oluşmasını önlemiş olursunuz.

Ortamda nem tespit ederseniz, nemi havadan çekmek için bir nem alma cihazı kullanın. Pencerelerde sızıntı olup olmadığını kontrol edin ve mümkün olan en kısa sürede onarın. Duvardan duvara halıları kullanmak yerine, kolayca temizlenebilir sert yüzeyli bir zemin döşeyerek alerjenlerden korunabilirsiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Bırakın